مکان فعلی :

           

اخبار برگزیده :
۱۳۹۹/۰۶/۲۲

فرماندار رفسنجان مطرح کرد:

جزئیات اسکان موقت کارگران فصلی پسته در رفسنجان + محل های اسکان

فرماندار رفسنجان مطرح کرد:
جزئیات اسکان موقت کارگران فصلی پسته در رفسنجان + محل های اسکان


فرماندار رفسنجان با اشاره به نزدیک بودن فصل برداشت پسته در شهر طلای سبز، جزئیات اسکان موقت کارگران فصلی پسته را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان رفسنجان ،مجید فصیحی هرندی با اشاره به نزدیک بودن فصل برداشت محصول پسته در رفسنجان، در خصوص ساماندهی کارگران فصلی، اظهار کرد: با توجه به نیازی که رفسنجان به کارگران فصلی برای فصل برداشت پسته دارد همکاران ما در فرمانداری و ادارات دیگر از چند ماه قبل تمهیداتی را در این باره اندیشیده اند.

وی بیان کرد: امسال پیش بینی می شود ۶۰ هزار تن پسته از باغات پسته شهرستان رفسنجان برداشت شود که برآورد می شود روزانه به ۲۰ هزار نفر کارگر نیاز داشته باشیم و در مجموع شاید به یک میلیون نفر کارگر در روز در مدت ۴۰ تا ۴۵ روز داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی می شود فصل برداشت پسته از ۲۰ شهریور به بعد در رفسنجان آغاز شود، عنوان کرد: به خرده مالکان توصیه می کنیم به فکر تامین نیروی کارگری خود باشند زیرا با توجه به بیماری کرونا، بسیاری از کارگران فصلی که از سایر شهرهای دیگر به رفسنجان می آیند ممکن است امسال این مهاجرت را نداشته باشند لذا این پیش بینی را از هم اکنون داشته باشند.

فرماندار رفسنجان با تاکید بر اینکه شرایط فصل برداشت پسته در سال جاری با سالهای گذشته متفاوت است، خاطرنشان کرد: با این وجود اما باز هم تمهیدات لازم را برای کثرت نیروی کار مورد نیاز و هم شرایطی که کرونا بر ما تحمیل کرده است اندیشیدیم.

فصیحی هرندی در این زمینه ادامه داد: همیشه با این معضل روبرو بوده ایم که عده ای از هموطنان مدتی برای اینکه در فصل برداشت پسته به رفسنجان سفر می کنند و به باغداران برای برداشت محصول کمک کرده و یک بهره اقتصادی نیز ببرند همیشه آواره بودند بنابراین برای اینکه مشکل این افراد بطور کلی حل شود نیاز است که شرکتهایی تاسیس شود که دو کار عمده در شهرستان انجام دهند که یکی به ساماندهی کارگران فصلی ورود کنند و دیگری ساماندهی کارگران روزمرد را انجام دهند.

فرماندار رفسنجان تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که داریم کارگران روزمزد هستند که بعضا نمی توانند از خدمات بیمه ها استفاده کنند و اگر خدای ناکرده دچار آسیب شده و از کارافتاده شوند حمایت از آنها دشوار است که امیدواریم برای سالهای آینده کسانی که می توانند در قالب شرکتهای خصوصی به این موضوع ورود کرده واین افراد را ساماندهی کنند.

رئیس شورای تامین شهرستان رفسنجان در ادامه به اسکان موقت کارگران فصلی اشاره و بیان کرد: ارکانی که در این زمینه به ما کمک کردند فرمانداری، شهرداری، بخشداری و شهرداری‌های مراکز شهری، دهیاریها، بسیج، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، شوراها و نیروی انتظامی بودند که این دستگاهها در کنار هم قرار گرفتند تا در مدت فصل برداشت محصول پسته هم کار باغداران انجام شود و هم خدای ناکرده اتفاق خاصی برای کسانی که برای کار به شهر رفسنجان می آیند در مسئله بیماری کرونا رخ ندهد.

فصیحی هرندی با بیان اینکه کارگران فصلی به دو گروه تقسیم می شوند، افزود: عده ای که برای مالکین عمده کار می کنند که این افراد سال‌ها برای این مالکین مشغول بوده و ارتباطات خاص خود را دارند که در زمینه این گروه به مالکین آنها توصیه های لازم در خصوص رعایت بهداشت محل اسکان آنها و رعایت پروتکل های بهداشتی انجام می شود.

فرماندار رفسنجان به افرادی که برای خرده مالکین کار می کنند اشاره و خاطرنشان کرد: برای این دسته از افراد محل اسکان موقت واقع در میدان امام حسین(ع) در مجاورت شهربازی با ۳۶۰۰ مترمربع با امکانات بهداشتی کامل، محل استراحت و ... پیش بینی شده است.

فرماندار رفسنجان ادامه داد: غیر از شهر رفسنجان در بخشهای دیگر شهرستان این مکان ها پیش بینی شده است که در دهستان رضوان قلعه قدیمی، در بخش مرکزی پارک ورودی کبوترخان و در حومه غربی میدان نوش آباد، در بخش نوق پارک لاله، در جوادیه فلاح بلوار امام رضا(ع) جنب چهارشنبه بازار، در بخش فردوس شهر صفائیه جنب مدرسه قدیمی شهید شیبانی، در بخش کشکوئیه نیز دو محل پیش بینی شده که محل باربری شهید کاظمی و مسجد صاحب الزمان شهر کشکوئیه ورودی روستای شریف آباد. این مکان ها برای اسکان موقت کارگران فصلی پیش بینی شده و کسانی که احتیاج به نیروی کار دارند می توانند نیروی کار خود را از این مکان ها تامین کنند.

وی ابراز کرد: سعی کرده ایم اقدام بهتری در خصوص ساماندهی کارگران فصلی در سال جاری داشته باشیم اگر چه این طرح نیز ممکن است با نقایصی روبرو باشد که باید این نقیصه ها را برای سال آینده پیش بینی و برطرف کنیم.


منبع : فرمانداری رفسنجان


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را زنید
کد امنیتی را وارد کنید

آخرین اخبار
              
   کل : ۱۰  نمایش ۱ الی ۵   ۱ ۲