فرماندار رفسنجان:
رفسنجان میزبان نمایشگاه توانمندی‌های زنان روستایی استان کرمان

فرماندار رفسنجان گفت: نمایشگاه توانمندی‌های زنان روستایی استان کرمان از 29 آبان تا اول آذر ماه در رفسنجان برپا می‌شود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان رفسنجان، مجید فصیحی هرندی در جلسه هماهنگی برگزاری نمایشگاه توانمندی های بانوان روستایی استان در رفسنجان اظهار کرد: اهمیت انعکاس توانمندی های بانوان که در گوشه گوشه این کشور وجود دارد و اینجا ما به عنوان توانمندیهای زنان روستایی از آن نام می بریم سبب شد این نمایشگاه برگزار شود.

وی افزود: این ایده توسط امور بانوان فرمانداری مطرح و مباحث اولیه آن مطرح گردید و در ابتدا مباحث کشوری بودن نمایشگاه مطرح گردید که با توجه به شرایط و امکانات در شهرستان به لحاظ پذیرایی و اسکان سعی شد به صورت استانی برگزار شود ضمن اینکه برگزاری نمایشگاه بصورت استانی نیز کار کوچکی نیست چرا که استان کرمان از پهناورترین استانهای کشور است و تنوع قومی و فرهنگی قابل توجهی در استان وجود دارد.

وی بیان کرد: ایلات و عشایر و روستاهای متفاوت و تنوع محصولاتی که در روستاهای استان وجود دارد چه در زمینه کشاورزی چه دامپروری و چه صنایع دستی سبب شده این نمایشگاه از اهمیت خاصی برخوردار باشد.

فرماندار رفسنجان تصریح کرد: امیدواریم این جلسات به هر چه بهتر برگزار شدن این نمایشگاه کمک کند. اگر به روستاها توجه بیشتری شود و زیرساختهای لازم در آنها حفظ یا احیا گردد و یا امکانات جدیدی در آن احداث شود علاوه بر اینکه  از مهاجرت به شهرها جلوگیری می شود و یا حتی مهاجرت معکوس انجام شود واقعا می تواند در اقتصاد کشور تحولی را چه به لحاظ حفظ آداب و رسوم و فرهنگ و جه به لحاظ اقتصادی در روستاها شاهد باشیم.

فصیحی هرندی ادامه داد: همه می دانیم اکثر روستاها در گذشته نه چندان دور تا حد قابل توجهی خودکفا بودند اما امروزه برعکس این قضیه اتفاق افتاده به طوری که اکثر روستاییان نیازهای خود را از شهر تامین می کنند که این نمادی از بی توجهی به اقتصاد روستا است.

وی با بیان اینکه توسعه باید متوازن و مبتنی بر عدالت اجتماعی باشد، یادآور شد: اگر دسترسی افراد به خدمات در روستاها بوجود بیاید آنها حاضر به ترک روستای  خود نیستند چرا که روستائیان به زادگاه خود تعلق خاطر دارند.

فرماندار رفسنجان عنوان کرد: روستاهایی در همین رفسنجان داریم که امکانات و زیرساختهای مورد نیاز را داشتند اما شرایطی بوجود آمد که این روستاها تخلیه شده اند که ممکن است رفتن به سمت تک محصولی یکی از دلایل آن باشد.

فصیحی هرندی افزود: اقتصادی که محصول پسته ایجاد کرد انگیزه خروج از روستا را فراهم کرد و اشتغال را به اتباع بیگانه سپردیم در حالی که قبلاً نیروی کار از همین روستاها تامین می شد.

وی بیان کرد: نظام خاص اجتماعی نیز قبلاً در روستاها حاکم بود. به طور مثال اگر کسانی در روستا مالک عمده بودند خود را موظف به برخی امور می دانستند بطور مثال راه روستا، امکانات آن،، زندگی و معیشت مردم، تامین نیروی کار برای آنان اهمیت داشت و بیکاری کمتر بوده و به همین میزان آسیبهای اجتماعی در آن کمتر بوده است.

فرماندار رفسنجان خاطرنشان کرد: متاسفانه در شهرستان رفسنجان بدلیل تک محصولی و امکان ایجاد فرصتهای جدید برای مهاجرت برای افراد، روستاها کارکرد خود را از دست داده و ضمن اینکه چهره برخی روستاهای رفسنجان به شهر تبدیل شده است و شکل و شمایل روستاها از بین رفته است.

فصیحی هرندی در ادامه گفت: نمایشگاه توانمندی‌های زنان روستایی استان کرمان از 29 آبان تا اول آذر ماه در رفسنجان برپا می‌شود تا توانمندی زنان روستایی به شکل موثری انعکاس یابد .