شهرک کارگاهی غیرآلاینده در رفسنجان ایجاد می‌شود
جلسه بررسی کور‌ه‌های سرباره مس در رفسنجان برگزار شد.
فرماندار ویژه شهرستان رفسنجان در جلسه بررسی مشکلات کوره‌های سرباره مس (مات‌مس) با بیان اینکه شهرستان برای خروج از تک‌محصولی نیازمند توسعه صنعتی است، اظهار داشت: کشت‌های جایگزین، رفتن به سمت کشت‌های گلخانه‌ای و گام‌نهادن در زمینه صادرات این محصولات می‌تواند کمک بزرگی به اقتصاد شهرستان کند.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان رفسنجان ، مجید فصیحی‌هرندی تصریح کرد: محصولاتی که در شهرستان داریم مانند پسته که به‌صورت خام‌فروشی به فروش‌ می‌رسد موجب می‌شود سود کمتری به کشاورز برسد و ارزش‌افزوده‌ای از آن حاصل نمی‌شود.
وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری در حوزه صنعتی باید تسهیل شود و سرمایه‌گذاران حمایت شوند اما این تسهیل‌گری براساس قوانین و ضوابط باید صورت گیرد، کما اینکه ممکن است فعالیتی موجب صدمه‌زدن به کشاورزی و دامداری شود.
فصیحی‌هرندی خاطرنشان کرد: از طرفی محدودیت‌ها نباید به رکود در امر توسعه شهرستان بینجامد.
وی در ادامه به فعالیت کوره‌های سرباره مس اشاره کرد و گفت: سلامتی مردم و محیط‌زیست خیلی اهمیت دارد و مجوزهایی که صادر می‌شود باید براساس ضوابط باشد، جایی که سرمایه‌گذاری شده و نیروی انسانی به‌کار گرفته شده برای جلوگیری از تعلیق و تعطیلی بایستی با فیلتراسیون و انجام کارهای قانونی ضمن ادامه فعالیت قانونی از بیکارشدن نیروها هم جلوگیری شود.
فرماندار رفسنجان عنوان داشت: یک ماه قبل به قضیه کوره‌ها ورود کردیم و به فعالان فرصت دادیم که منطبق با شرایط فعالیت کنند، تعداد 5 واحد فیلترگذاری کردند و مقرر شد محیط‌زیست حین کار راستی‌آزمایی و نمونه‌برداری کند در صورتی که مطابق با استاندارد بودند، ادامه فعالیت دهند.
وی بیان کرد: در بحث صنعت پای کار هستم و به لحاظ زمین، منابع آبی و انرژی در چارچوب قانون حمایت از سرمایه‌گذار را خواهیم داشت.
فصیحی‌هرندی متذکر شد: برای ایجاد مجموعه کارگاه‌های کوچک موضوع ایجاد شهرک کارگاهی غیرآلاینده را دنبال می‌کنیم.