فرماندار رفسنجان:
پیمان سپاری ارزی برای محصول پسته برداشته شود
فرماندار رفسنجان با بیان اینکه امسال محصول پسته خوبی خواهیم داشت، گفت: پیمان سپاری ارزی که بانک مرکزی برای صادرکنندگان انجام می دهد خواستاریم این مطلب از محصولات کشاورزی مخصوصاً از پسته برداشته شود تا به کشاورزان آسیب نرسد.
به گروابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان رفسنجان، مجید فصیحی هرندی عصر امروز 6 اردیبهشت ماه در جلسه شورای اسلامی شهرستان رفسنجان با تبریک حلول ماه مبارک رمضان به نامگذاری امسال به نام جهش تولید اشاره و اظهار کرد: مقام معظم رهبری این سال را به نام جهش تولید نام گذاشتند؛ ما در دشواری ها و سختی ها بیشتر توانستیم از عهده مشکلات برآییم لذا امسال هم با توجه به توانمندی ملت بزرگ سال بسیار خوبی در زمینه تولید خواهیم داشت و باید با توانمندی نیروی انسانی، پتانسیل های موجود، منابع و ذخایر کشور را بسازیم.
فرماندار رفسنجان با قدردانی از سپاه در موفقیت در مدار قرار دادن ماهواره در مدار فضا، افزود: برادارن در سپاه با این اقدام، این پیشرفت و دستیابی قرار دادن ماهواره در مدار و فضا را در اختیار جمهوری اسلامی قرار می دهد نشان دادند همت و اراده بزرگی داریم آنها توانستند ماهواره را در مدار و فضا قرار دهند و این نشان دهنده همت و اراده بزرگ ملّت ایران به ویژه سپاه است.
فصیحی هرندی به شیوع کرونا در جهان اشاره و خاطرنشان کرد: در شهرستان رفسنجان همه مردم اعم از کادر درمانی، پزشکان، سازمان های مردم نهاد، بسیج و ... در مقابله با این ویروس منحوس به پا خاستند؛ کمیته مبارزه با کرونا در رفسنجان 63 جلسه تشکیل داد و در این راستا اصناف تعطیل شدند و شرکت های دانش بنیان به تولید مواد ضدعفونی کننده و الکل پرداختند.
وی ادامه داد: بسیج به همراه نیروهای جهادی، موکب ها و خیریه ها به سمت تولید ماسک رفتند، بیش از صدها هزار ماسک تولید شد و وضعیت بسیار خوبی را رقم زد.
فرماندار رفسنجان بیان کرد: بیمارستان اضطراری و سالن بحران رفسنجان با همت مجتمع مس سرچشمه و شورای اسلامی و شهرداری رفسنجان در حال راه اندازی است تا ضمن نیاز آن در زمان فعلی، در زمان بحران های احتمالی آینده هم بتوان از آن استفاده کرد همچنین آزمایشگاه تست تشخیص کرونا در رفسنجان راه اندازی شد که این دو کار بسیار ارزنده است و نشان دهنده جهش تولید است به این معنی که جهش تولید با ایجاد زیرساخت های مورد نیاز اتفاق می افتد.
فصیحی هرندی با بیان اینکه جمهوری اسلامی با همه سختی ها منادی صلح و صفا در منطقه است، گفت: با بروز پدیده کرونا همه بخش های خصوصی، دولتی، سازمان های مردم نهاد و ... در کنار هم فعالیت های علیه این ویروس را انجام دادند و نشان می دهد که اگر همه کنار هم باشیم و به انسان های دلسوز و کارآمد فرصت دهیم از عهده مشکلات بر خواهیم آمد.
خاموشی 4 ساعت برق موتورپمپ چاه های کشاورزی
فرماندار رفسنجان در ادامه با بیان اینکه منبع ذخیره 15 هزار مترمکعبی درحال ساخت است، یادآور شد: احداث این منبع آب که جهت رفع کمبود آب از سال گذشته در حال انجام است، تاکنون 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در شهریور ماه امسال مورد بهره برداری قرار می گیرد.
فصیحی هرندی خاطرنشان کرد: امسال علیرغم اینکه منبع ذخیره 15 هزار متر مکعبی درحال ساخت است باز هم به خاطر وجود گرما و نیز رعایت بهداشت توسط مردم که آب بیشتر مصرف می شود با کمبود آب مواجه خواهیم بود.
مقام عالی دولت در شهرستان رفسنجان در مورد مصرف برق در شهرستان نیز توضیح داد: در شهرستان رفسنجان 135 هزار مشترک برق داریم که از این تعداد 2 هزار مشترک چاه های کشاورزی هستند که 65 درصد برق شهرستان را مصرف می کنند.
وی با بیان اینکه در ماه های تیر و مرداد به پیک مصرف برق می رسیم، افزود: طبق تفاهم نامه ای که بین مشترکان و اداره برق بسته شده، قرار شده است روزانه 4 ساعت موتورپمپ چاه های کشاورزی رفسنجان خاموش شوند تا جبران افزایش مصرف پیک شود.
فرماندار رفسنجان با اشاره به اینکه نباید با بی توجهی مشکلات را تشدید کنیم بلکه باید در تقلیل این مشکلات کوشا باشیم، تصریح کرد: دستگاه ها به تفاهم نامه های مشترک دیوان محاسبات و وزارت اقتصاد در خصوص تمدید مهلت اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی سرمایه مصرف نشده در سال 98 برای سال 99  توجه داشته باشند تا بودجه و اعتبار از دست نرود.
دولت چالش های مربوط به پسته را حل و فصل کند
فرماندار رفسنجان در ادامه سخنان خود به محصول خوبی که امسال از باغات پسته کشور به دست می آید اشاره کرد و گفت: امسال محصول خوب پسته را داریم؛ در کنار این فرصت مشکلاتی از جمله تهدید بازار را داریم چرا که با میزان پسته مصرف نشده در سال کذشته و تولید امسال که بین 100 تا 150 هزار تن است از طرفی دیگر وکشورهای دیگر هم این محصول را تولید می کنند ممکن است در بازار جهانی به مشکل مواجه شویم.
فصیحی هرندی ادامه داد: تهدید بعدی در زمینه پسته، تحریم در انتقال پول است همچنین پیمان سپاری ارزی هم هست که بانک مرکزی برای صادرکنندگان انجام می دهد لذا خواستاریم این مطلب از محصولات کشاورزی مخصوصاً از پسته برداشته شود تا به کشاورزان آسیب نرسد.
فرماندار رفسنجان عنوان کرد: شغل اصلی مردم رفسنجان کشاورزی است  که دولت دو کار را برای آنها انجام دهد یکی اینکه دولت پیمان سپاری ارزی را حل و فصل کند و دیگر اینکه بازار جهانی پسته را ساماندهی کند که از این محصول اشباع شده و کشش ندارد.
وی ادامه داد: اگر بازار جهانی درست نشود و پیمان سپاری ارزی حل و فصل نشود مقداری از محصول می ماند؛ آیا کشاورز می تواند پسته اش را  نگهدارد در حالی که منابع مالی برای تعمیرات باغات برای محصول سال آینده را ندارد.
فصیحی هرندی اضافه کرد: پیگیری کنیم تا شبکه بانکی، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی با تخصیص اعتبارات کم بهره کشاورز را توانمند سازند تا بتواند محصول خوبی برداشت و به موقع به فروش برساند و در تعمیرات باغ خود با عدم نقدینگی مواجه نباشد.