برخورد قانونی با محتکران و گران‌فروشان نهاده‌های کشاورزی در رفسنجان

فرماندار رفسنجان گفت: اگر در شهرستان مشاهده کنیم که نهاده‌ها با قیمت‌هایی خلاف قیمت مصوب عرضه می‌شوند، توزیع نامناسب و کمبود عرضه داشته باشیم، برخورد قانونی می‌کنیم و هیچ عذری پذیرفته نیست.

به گزارشروابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان رفسنجان، مجید فصیحی‌هرندی در جلسه ساماندهی سموم کشاورزی اظهار داشت: در بحث کنترل بازار، هم به لحاظ تأمین سموم و هم قیمت با توجه به شرایطی که حاکم است علی‌رغم اینکه سال خوبی برای پسته است باید هم در خصوص مصرف و هم کیفیت هم در قیمت سموم دقت شود.

فرماندار رفسنجان ادامه داد: با توجه به شرایط دشواری که در بازار پسته وجود دارد و نگرانی‌هایی که از قیمت پسته در زمان برداشت محصول وجود دارد، میزان تولید پسته و میزان پسته موجود در انبارها در کشورهمچنین میزان تولیدی که رقبای ما در بازار جهانی دارند روی قیمت پسته تأثیرگذار است.

وی بیان داشت: افزایش قیمت دلار از یک طرف این انتظار را در ذهن کشاورزان ایجاد می‌کند که قیمت پسته تحت تأثیر باشد؛ از طرفی سختی‌های صادرات وجود دارد و مقرراتی که برای برگشت ارز وضع شده، تحریم‌ها و مسئله بیماری کرونا که وجود دارد به‌ویژه زمانی که پسته به بازار عرضه می‌شود که فصل پاییز است و درگیر بیماری خواهیم بود این عوامل ممکن است قیمت پسته را تحت تأثیر خود قرار دهد.

فصیحی‌هرندی تصریح کرد: با توجه به این موارد اگر قرار باشد قیمت نهاده‌ها هم بی‌رویه و غیرقانونی افزیش پیدا کند کشاورزی که مجبور است با آفات مبارزه کند و محصول با کیفیتی به بازار عرضه کند، متضرر می‌شود.

وی تأکید کرد: دستگاه‌های نظارتی به‌طور جدی ورود کنند و از تسامح خودداری کنند چراکه موضوع مردم و مصرف‌کننده مطرح است.
فرماندار رفسنجان با اشاره به این مطلب که واردات آفت‌کش‌ها با استفاده از ارز دولتی است، افزود: واردات به اندازه بوده و نیاز کشور پیش‌بینی شده و  قیمت‌ها هم مصوب دولت و با سود عادلانه بوده است، بنابراین اگر در شهرستان خودمان مشاهده کنیم که نهاده‌ها با قیمت‌هایی خلاف قیمت مصوب عرضه می‌شوند، توزیع نامناسب و کمبود عرضه داشته باشیم، برخورد قانونی می‌کنیم و هیچ عذری پذیرفته نیست.