پیام تبریک فرماندار رفسنجان به مناسبت روز پزشک

فرماندار ویژه شهرستان رفسنجان در پیامی یکم شهریور ماه روز بزرگداشت حکیم ابوعلی سینا و روز پزشک را به جامعه پزشکی شهرستان بویژه مدافعان حریم سلامت تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان رفسنجان، متن پیام  مجید فصیحی هرندی بشرح ذیل است:

به نام او که نامش دوا و یادش شفاست
طبیب در افق نگاه مردم همواره از قداست و جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده است، جامعه ایران اسلامی خدمات پزشکان در عرصه‌ها و برهه‌های مختلف به ویژه در طول دوران هشت سال دفاع مقدس و درمان رزمندگان اسلام و نیز تلاش در بهبود و ساماندهی نظام سلامت کشور و به ویژه ازخودگذشتگی و فعالیت خستگی ناپذیر این عزیزان در درمان بیماران  مبتلابه کرونا و مبارزه با این ویروس منحوس  را هرگز فراموش نخواهد کرد.

نامگذاری اول شهریور، زادروز حکیم ابوعلی سینا به عنوان روز پزشک، فرصتی است که دگر بار از سپیدجامگانی که با مجاهدت و ایثارشان جانی تازه به جامعه می بخشند یادی شود.

حکیم فرزانه ای که همچنان الگوئی ارزنده از جامع نگری علمی و اخلاقی و جامعه نگری و مسئولیت اجتماعی یک پزشک در ایران و طب مدرن است.

امروز می توانیم از خودگذشتگی و شهادت صدها تن از همکاران جامعه پزشکی در دفاع از سلامت بیماران و آحاد مردم در بحران همه گیری کرونا را نمونه ای از ایفای این مسئولیت اخلاقی و اجتماعی در جامعه پزشکی ایران بدانیم.

پزشکان براساس تعهدی که با خدا و مردم دارند، همواره به دنبال ایجاد آرامش و آسایش در لایه های مختلف جامعه هستند و به طور قطع اولویت اصلی جامعه پزشکی سلامت بیماران و حفظ کرامت آنهاست و در این میان جامعه نیز باید پزشکی را به عنوان یک نگاه انسانی و یک میثاق ملی مورد توجه داشته باشد.

پایبندی پزشک نسبت به ارزش های معنوی و اصول علمی و اخلاقی مطرح شده در سوگند نامه بقراط یا پندنامه اهوازی و اعلامیه ژنو، بویژه اصل تقدم دادن به سلامت و حقوق بیماران نسبت به حقوق و منافع خود تا سرحد ازخودگذشتگی و فداکاری، در این زمان به مسئولیت پزشک در برابر سلامت عمومی جامعه و بلکه حقوق بشر گسترش و ارتقاء یافته است.

برخورداری از احساس مسئولیت در برابر انسان بیمار، پیشگیری و درمان بیماری، حفظ و ارتقای بهداشت و سلامت عمومی و بلکه دفاع از حقوق اساسی آحاد جامعه فراتر از مرزبندی های جنسیتی، قومییتی، نژادی، زبانی، فرهنگی، سیاسی- اجتماعی، جغرافیایی و مذهبی از مسئولیت های حرفه ای و توأمان اخلاقی، علمی و اجتماعی پزشک به عنوان یک "دانشمند مسئول" است.

اینجانب فرا رسیدن این روز مبارک را به تمامی پزشکانی که در عرصه بهداشت و درمان مجدانه تلاش می کنند به ویژه پزشکان فرهیخته و توانمند شهرستان رفسنجان و دیگر پزشکان کشور تبریک عرض نموده وبرای این پیام آوران مهربانی و سلامت، آرزوی توفیق، بهروزی و سربلندی می نمایم.