فاز جدید احداث گلخانه گوجه سیاه در رفسنجان آغاز شد

با حضور مسئولین رفسنجان عملیات احداث گلخانه جدید تولید گوجه فرنگی سیاه با متراژ 5 هزار متر مربع در روستای کفائیه از توابع رفسنجان آغاز شد.

فرماندار رفسنجان در این مراسم اظهار کرد: مردم خطه رفسنجان با پشتکاری که داشتند آب را از دل زمین بیرون آورده و بزرگترین جنگل مصنوعی دست کاشت مزارع پسته را با مساحت 80 هزار هکتار به وجود آوردند.

دکتر مجید فصیحی هرندی ادامه داد: امّا بعد از پیروزی انقلاب و حفر چاه های عمیق کیفیت و کمیت منابع آبی کاهش یافت که این آسیب بزرگی به بخش کشاورزی پسته رفسنجان است.

وی افزود: با اینکه معضل کم آبی موجب خسارت و آسیب به پسته شد امّا نباید نسبت به تولید این محصول بی تفاوت باشیم زیرا خاستگاه و جایگاه این محصول در رفسنجان است و کشاورزی داریم که حتی 14 تن پسته خشک در هر هکتار برداشت کرده است.

فرماندار رفسنجان خاطرنشان کرد: باید در کنار حفظ کشاورزی پسته از منابع آبی موجود جهت رونق بخشی استفاده کرد و به سمت ایجاد گلخانه ها رفت و محصول مورد نیاز مردم را که آب کمی نیاز دارند تولید و روانه بازار کرد.

فصیحی هرندی تصریح کرد: علاوه بر تولید محصولات گلخانه ای و رسیدن به خودکفایی در این زمینه می توان به کشورهای دیگر هم صادرات داشت و ارز حاصل از این صادرات در موارد جانبی همان گلخانه ها از جمله بسته بندی و ... صرف کرد و درآمدزایی داشت.

وی خاطرنشان کرد: محصول گوجه سیاه نخستین بار در ایران در رفسنجان به واسطه خانواده کفایی تولید شد که هم ارزش مالی دارد هم در تأمین سلامت مردم مفید و خاصیت ضد سرطانی دارد.

فصیحی هرندی بیان کرد: کار کشاورزی پسته سخت است سال گذشته به میزان 7 هزار میلیارد تومان در رفسنجان پسته تولید شد امّا کارکاه و کارخانه ای از ناحیه این درآمد که می توانست در راستای اشتغالزایی هم گام موثری برداشته شود ایجاد نشد.

وی تصریح کرد: تعدادی سوله در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان با همکاری مجتمع مس سرچشمه راه اندازی شده تا تولید کننده هایی که توانمندی دارند از آن ها بهره مند شوند.