بهبود وضعیت پسته نیازمند اصلاح یکسری قوانین است

 فرماندار جدید رفسنجان با اشاره به وجود ۸۰ هزار هکتار باغ پسته در رفسنجان گفت: برای بهبود وضعیت حوزه پسته باید یک سری قوانین اصلاح شود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان رفسنجان،  علی اکبر پورمحمدی صبح امروز در آئین تودیع و معارفه فرماندار رفسنجان در تالار خیام دانشگاه ولیعصر (عج) با اشاره به وجود ۸۰ هزار هکتار باغ پسته در این شهرستان میزان تولید پسته در رفسنجان را نسبت به کل کشور ۳۵ درصد عنوان و بیان کرد: برای بهبود بخش کشاورزی پسته رفسنجان که ۴۰ هزار خانوار از این ناحیه ارتزاق می‌کنند باید تلاش‌های بسیاری انجام شود.

وی بیان کرد: کشاورزان این خطه ۸۰ هزار هکتار باغ پسته را مدیریت و محصولی ارزآور را تولید می‌کنند که باید برای بهبود حوزه پسته باید یک سری قوانین اصلاح شود.

وی افزود: ماده ۲۷ و ۲۸ قانون توزیع عادلانه آب به کشاورز این اجازه را نمی‌دهد که آب از چاه کشاورزی به جایی دیگر منتقل شود؛ امکان دارد چاه کشاورزی آب مناسب داشته باشد اما زمین‌های اطراف این چاه مرغوب نباشند لذا بهتر است این قانون در راستای جابجایی آب از چاه کشاورزی به بخش دیگر منطقه اصلاح شود.

پورمحمدی تاکید کرد: باید کار کارشناسی انجام شود تا چیزی که به صلاح کشاورز و اقتصاد مملکت است صورت گیرد.

وی همچنین توجه به کشت‌های جایگزین اعم از زعفران، زرشک، عناب، گیاهان دارویی و … را مورد تأکید قار داد و گفت: در کنار حفظ پسته باید از کشت‌های جایگزین هم بهره مند شد ضمن اینکه گلخانه‌هایی هم در دست اجرا داریم که به پویا شدن حوزه کشاورزی شهرستان کمک می‌کند. احداث گلخانه‌ها به طور سیستماتیک در دست اجرا است.

فرماندار رفسنجان به تولید ۳۰ درصد از گوشت مرغ استان کرمان در رفسنجان اشاره و تصریح کرد: اما مردم این منطقه در صف خرید مرغ می‌ایستند که شایسته نیست باید با مدیریت صحیح، مرغ مورد نیاز مردم رفسنجان در اختیار آنها قرار گیرد و مازاد را به شهرستان‌های دیگر ارسال کرد.

پورمحمدی به وجود ۵ هزار سر اسب، ۳۳۰ هزار دام سبک و ۱۵ هزار دام سنگین در شهرستان اشاره و تصریح کرد: در رفسنجان روزانه ۸۰ تن شیر تولید می‌شود در حالی که علوفه مورد نیاز از شهرستان‌های بردسیر، بم و شیراز تهیه می‌شود لذا باید برنامه ریزی شود که علوفه در این شهرستان تولید و از طرفی هم برای شیر تولید شده واحدهای فرآوری ایجاد شود.

وی ادامه داد: محور گردشگری از رفسنجان به شهربابک و انار وجود دارد که ۲۰۰ نقطه گردشگری در این مسیر تعریف و شناسایی شده است تا توریست‌های داخلی و خارجی بتوانند به مدت یک هفته در این شهرستان‌ها اقامت و ظرفیت‌های گردشگری را بازدید کنند.

فرماندار رفسنجان همچنین درباره اصول کاری خود گفت: چیزی که نیاز است احترام به اصول و ارزش‌های نظام و کشور با محوریت ولایت پذیری و ولایت فقیه است.

وی گفت: به همه سلیقه‌ها در هر خط فکری احترام می‌گذاریم، باید فراجناحی کار کرد و همه باهم کمک به ارتقا شهرستان کنیم و دوری از تنش‌ها در دستور کار است، دست یاری به سوی همه دراز می‌کنیم.